Diákönkormányzat (DÖK)

A Diákönkormányzat Szervezeti és működési szabályzata (SZMSZ)

 

A Diákönkormányzat szervezetével és működésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalók. Kivonat az SZMSZ-ből:

 

1.1. A Weöres Sándor Általános Iskola és Gimnázium tanulói, a tanulóközösségek és a tanulók érdekeinek képviseletére, a tanulók tanórán kívüli, szabadidős tevékenységének segítésére 2012-ben diákönkormányzatot hoztak létre, amelynek megalakítását a tanulók teljes közössége támogatta. A Diákönkormányzat tevékenysége a tanulókat érintő összes kérdésre kiterjed, valamint a jogszabályok felhatalmazása szerint eljárhat az iskola valamennyi tanulójának képviseletében.

 

A Diákönkormányzat szervezeti felépítése

3.1. Diákönkormányzati képviselőnek (osztályképviselőnek) és más tisztségviselőnek az iskola tanulói közül bárki jelölhető és megválasztható.

3.2. A Diákönkormányzat legfelsőbb szerve a diákközgyűlés, melynek jogköre a Diákönkormányzatot érintő határozatok meghozása, elfogadása. (...)

3.3. A Diákönkormányzat elnökét a diákközgyűlés titkos szavazással választja meg. (...) A Diákönkormányzat elnöke jogosult a Diákönkormányzat jogi képviseletére. (...)

3.4. A Diákönkormányzat elnökhelyettesét a Diákönkormányzat elnökének javaslatára a diákközgyűlés titkos szavazással választja meg. (...) A Diákönkormányzat elnökhelyettese a Diákönkormányzat elnökének megbízásakor vagy a Diákönkormányzat elnökének tartós távollétében jogosult a Diákönkormányzat jogi képviseletére. (...)

3.5. Az osztály diákönkormányzati tevékenységének irányítása, valamint közvetlenül az osztály érdekképviseletének ellátása céljából minden osztály két-két diákönkormányzati képviselőt (osztályképviselő és helyettese) választ.

3.6. A Diákönkormányzat legfelső szintű irányító testülete a diákbizottság, melynek ügyvitelét ötfős intézőbizottság végzi. A diákbizottságot – az intézőbizottság tagjaként – a Diákönkormányzat elnöke irányítja, koordinálja. Az intézőbizottság további tagjait a diákbizottság választja meg. (...)

3.7. A Diákönkormányzat munkáját a képviselők által javasolt, az intézményvezető által megbízott, az iskolában tanító pedagógus segíti. A Diákönkormányzat jogainak gyakorlása során vele tart közvetlen kapcsolatot, valamint a képviselők problémáikkal és kérdéseikkel is közvetlenül őt kereshetik meg. (...)

 

Diákközgyűlések

4.1. A diákközgyűlést szükség szerint, de havonta legalább egy alkalommal össze kell hívni. Az ülést össze kell hívni, ha azt az osztályképviselők legalább 30%-a, a tantestület, az iskola vezetősége vagy a Diákönkormányzat munkáját segítő pedagógus kezdeményezi.

 

A diákközgyűlések résztvevői:

1. a Diákönkormányzat elnöke (Tóth Bálint)

2. a Diákönkormányzat elnökhelyettese

3. az intézőbizottság tagjai

4. az osztályképviselők

5. a Diákönkormányzat munkáját segítő pedagógus (Csabai Mária)

 

Kibővített diákközgyűlések

4.4. A kibővített diákközgyűlést a tanév munkatervében meghatározottak szerint a Diákönkormányzat elnöke hívja össze legalább 15 nappal az ülést megelőzően. A kibővített diákközgyűlésen a Diákönkormányzat és az iskola képviselője beszámol az előző közgyűlés óta eltelt időszak munkájáról, különös tekintettel a gyermeki- és tanulói jogok helyzetéről és érvényesüléséről. A képviselők az iskola életét érintő ügyekben kérdéseket intézhetnek a Diákönkormányzathoz és az iskola vezetőihez. Az ülésről jegyzőkönyv készül. A kérdéseket és az azokra kapott válaszokat (esetleges későbbi kiegészítésekkel) a Diákönkormányzat később nyilvánosságra hozza az iskolai média segítségével. Rendkívüli kibővített diákközgyűlés összehívását a Diákönkormányzat elnöke kezdeményezheti.

 

A kibővített diákközgyűlések résztvevői:

1. az iskolavezetés képviselője

2. a Diákönkormányzat elnöke (Tóth Bálint)

3. a Diákönkormányzat elnökhelyettese

4. az intézőbizottság tagjai

5. az osztályképviselők

6. a Diákönkormányzat munkáját segítő pedagógus (Csabai Mária)

 

4.5. A Diákönkormányzat közgyűlésein bármely tanulónak és dolgozónak joga van megjelenni.