Hit- és erkölcstan
A 2016/2017-es tanévtől kezdődően lehetőség nyílt a hitoktatás választására az erkölcstan helyett.
Iskolánkban római katolikus, református vagy evangélikus hit- és erkölcstant lehet választani, de igény esetén más egyházakkal is felvesszük a kapcsolatot.
Házi Áldás
Hol Hit, ott Szeretet.
Hol Szeretet, ott Béke.
Hol Béke, ott Áldás.
Hol Áldás, ott Isten.
Hol Isten, ott szükség nincsen.
Fontos tudnivalók
A szülő a következő tanévre vonatkozóan az erkölcstan vagy a hit- és erkölcstan tantárgyra vonatkozó szándékát minden tanév május 20-áig írásban közli az igazgatóval és a szervező egyházközség képviselőjével [R. 182/B § (7] bek.].
Abban az esetben, ha a szülő nem tesz nyilatkozatot, az iskola a tanuló számára erkölcstan oktatást szervez.
Ha az egyházi jogi személy a hit- és erkölcstan oktatást mégsem vállalja, a szülőnek ismételten nyilatkoznia kell arról, hogy mit igényel gyermeke számára.
A beiratkozáskor a hit- és erkölcstan oktatás megszervezését vállaló egyházközség képviselője (meghatalmazott pap / lelkipásztor vagy az általa meghatalmazott személy) is jelen lehet, s a szülőnek – igénye esetén – hit- és erkölcstan oktatással kapcsolatban tájékoztatást nyújthat [R. 182/A § (9) bek.].
Amennyiben az egyházközség képviselője a beiratkozáskor nem tud megjelenni, az iskola biztosítja az egyházi jogi személy által rendelkezésére bocsátott hit- és erkölcstan oktatáshoz kapcsolódó papíralapú dokumentumok megismerhetőségét.
Amennyiben a szülő a hit- és erkölcstan oktatást választja, az erről szóló nyilatkozatával egyidejűleg ahhoz is hozzájárul, hogy az iskola az érintett gyermekek nevét és osztályuknak megnevezését a szervező egyházközség képviselőjének 3 napon belül átadja [R. 182/A § (8) bek., R. 182/B § (1) bek.].
Az iskola tanév közben nem változtathatja meg az érintett szülők nyilatkozata alapján és a szervező egyházközség képviselőjével lefolytatott egyeztetés eredményeként a hit- és erkölcstan oktatás vonatkozásában meghatározott csoportbeosztást [R. 182/B § (6) bek.].
Gyakori kérdések: Hit- és erkölcstan
Kötelező a hit- és erkölcstan?
Nem kötelező a hit- és erkölcstan. Két tantárgy közül választhatnak a szülők: kötelező az erkölcstan és e helyett választható alternatíva a felekezeti hit- és erkölcstan. A tantárgy neve a továbbiakban: kötelezően választható hit- és erkölcstan (röviden: hittan)
Tanulnak-e erkölcstanon előkerülő témákról a hittanos gyerekek?
Igen, a hit- és erkölcstan része az erkölcsi nevelés is. Minden évfolyamon, a bibliai történetekhez kapcsolódóan szóba kerülnek erkölcstani témák. Pl. család, barátok, kortárs csoport hatása, lelki egészség, testi-lelki tulajdonságok, elfogadás, empátia, stb.
Ki tartja a hit- és erkölcstan órákat?
Az iskola területe szerinti illetékes helyi egyházközség által megbízott személy: a pap / lelkipásztor vagy hittanoktatói végzettséggel rendelkező, felkészült pedagógus.
Mit kell tennem, ha hit- és erkölcstanórára szeretném a gyermekemet járatni?
Leendő 1. és 5. osztályos szülőként jeleznie kell az iskola felé ezt a szándékát írásban. Ennek a határideje az 1. évfolyamos tanulók esetében a beiratkozás, 5. évfolyamon pedig május 20.
Hetente milyen órakerete van a kötelezően választható hit- és erkölcstannak?
Hetente egy, ami évente összesen 36 órát jelent.
Mi a különbség az erkölcstan és a hit- és erkölcstan óra között?
Az alábbi táblázat röviden összegyűjti a különbözőségeket.
Hit- és erkölcstan | Erkölcstan | |
---|---|---|
Helyszíne | Iskola termei vagy egyeztetés alapján az adott egyházközség termei | Iskola termei |
Szervezője | A területileg illetékes egyházközség | Illetékes iskola |
Az órát tartja | Gyülekezet által megbízott pap / lelkipásztor, hitoktató | Iskolai alkalmazott: tanító, etika tanár, pedagógus |
Felkészítés | Hit- és erkölcstan oktatói, vallástanári végzettség (4-6 év) | 60 órás kötelező képzés felső tagozatban |
Tartalma | Felekezeti alapon hitéleti nevelés: Bibliaismeret, keresztyén értékrend és szemléletmód | Konszenzus etika, világnézetileg semleges alapokon |
Kell-e fizetni a hit- és erkölcstan órákért?
Nem. Az erkölcstan helyett választható hit- és erkölcstan óra az iskolai órarend része, így ingyenes.
Hol tájékozódhat a szülő arról, hogy iskolánkban mely egyházak szerveznek hittanórát és mi az elérhetőségük?
Iskolánk honlapján és plakátokon közzé teszi, hogy mely felekezetek jelezték a kötelezően választható hit- és erkölcstan megszervezési szándékukat. Közreadják az illetékes egyházközség elérhetőségeit is.
Jelent-e többletórát a gyermekemnek, ha a hit- és erkölcstant választjuk?
Nem. Az állami szabályzás szerint az erkölcstan, valamint a hit- és erkölcstan órák egy időben kerülnek megtartásra. Ettől el lehet térni, ha az iskola és az illetékes egyházi jogi személy, és a szülők is egyetértenek az időpont változtatásban. Ez azt jelenti, hogy ebben az esetben amikor a többieknek erkölcstan órájuk van, akkor a hittanos gyerekeknek „lyukasórájuk” van, és az ő hittanórájuk egy későbbi időpontban kerül megtartásra.
Van-e tankönyve és taneszközei a hit- és erkölcstannak?
Igen. Minden évfolyamhoz készül tartós tankönyv és gyermekeknek szóló munkafüzet. Ezek módszertanukban és szemléletmódjukban figyelembe veszik a gyermekek vélhető korosztályi sajátosságait és segítik az adott témákban való elmélyülésüket, egyéni fejlődésüket.
Meg lehet-e nézni a hit- és erkölcstan tankönyveket és munkafüzeteket?
Az interneten belelapozhatnak a tankönyvekbe és munkafüzetekbe, illetve a papot/lelkipásztort/hittanoktatót megkeresve a teljes könyvet is át tudják nézni.
Van-e osztályzás a hittanórán?
A kötelezően választható hittan ugyanolyan értékeléssel fog történi, mint az erkölcstan órák értékelése.
Meg lehet-e bukni hittanból?
Nem javasolt, sem szakmai, sem módszertani szempontból a buktatás. Viszont a minimum követelmények elégtelen teljesítésekor fennáll a bukás lehetősége is.
Ha a gyermekem hit- és erkölcstan órákra jár, kötelező lesz-e templomba járnunk?
Nem. Minden szülőt és gyermeket szeretettel hívunk és várunk akár a gyermekek és családok számára szervezett családi délutánokon, különleges alkalmakon, de a rendszeres heti istentiszteleteken és gyermek-istentiszteleteken is. Az ezeken való részvétel azonban nem kötelező.
Ha erkölcstant választom az egyik évben, van-e lehetőségem a következő évre a hit- és erkölcstan órát választani a gyermekem számára?
Igen, mind az erkölcstanról, mind a felekezeti hit- és erkölcstanról van átjárás a másik tantárgy felé. Viszont, ha a tanulók az előző évben nem ugyanazt a tantárgyat tanulták, akkor a tanulmányok megkezdésének feltételeit az állami rendelet alapján az egyházi jogi személy határozhatja meg.
Mi történik egy hit- és erkölcstan órán?
A hittanóra 40-45 perce alatt sokféle módszer és sokféle tevékenység történik. A csoport általában közös imádsággal kezdi és zárja az órát. A tanórák része az éneklés is. Bibliai történeteket hallgatnak meg és dolgoznak fel közösen. Ezekhez kapcsolódóan erkölcsi élethelyzeteket és szituációkat dolgoznak fel együtt. Mivel a hit- és erkölcstan tanterve projektekben gondolkodik, ezért vannak olyan órák, melyeken nincsenek új bibliai történetek, hanem egy történethez kapcsolódó téma, élethelyzet, érzés áll az egész óra középpontjában: pl. öröm, kitartás, boldogság, barátság, kapcsolatok, stb.