A köznevelési törvény értelmében az érettségi bizonyítvány kiadásának feltétele ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása. A közösségi szolgálat végzésének igazolását először a 2016. január 1-je után megkezdett érettségi vizsga esetében kell megkövetelni, tehát az elkövetkezendő években tanítási időn kívül összesen 50 órában kell anyagi érdektől független, szervezett keretek között folytatott, egyéni vagy csoportos, a közösség javát szolgáló tevékenységet végezni.
Ennek területei a következők lehetnek: egészségügyi, szociális és jótékonysági, oktatási, kulturális és közösségi, környezet- és természetvédelemi, katasztrófavédelmi tevékenység. A közösségi szolgálat célja a diákok személyes és szociális kompetenciáinak fejlesztése, felelősségérzésük erősítése, csapatmunkára való felkészítésük. Emellett segíti a másság elfogadását, a tudatos tervezés-szervezés és önértékelés megvalósítását.
A szülőnek a közösségi szolgálatra való jelentkezés esetén egyetértő nyilatkozatot kell aláírnia. Fontos tudni, hogy bár az iskola nagyon komoly szerepet kap a közösségi szolgálat megszervezésében, a törvény szerint nem kell felügyeletet, kíséretet biztosítania a közösségi szolgálathoz.
Az iskola együttműködési megállapodást köt a fogadó szervezetekkel, vezeti a dokumentációt, felkészíti a diákokat, és segít az elvégzett munka feldolgozásában. Fontos, hogy a diákok időben elkezdjék a munkát, hiszen apránként tudják az 50 órát teljesíteni (alkalmanként 1–3 óra számolható el úgy, hogy az oda- és visszautazás nem számít bele az elvégzett munkába). Abban az esetben is előzetesen együttműködési megállapodást kell kötni a fogadó szervezettel, ha a diák ismeretségi körén belül kap lehetőséget közösségi szolgálat végzésére, hiszen a munka csak így számolható el.
Miután a közösségi szolgálat tanórai keretek között nem, csak szabadidőben végezhető, és ilyen indokkal a diák nem menthető fel a másnapi számonkérések alól, célszerű a péntek délutánokat, hétvégéket, szüneteket igénybe venni erre a tevékenységre.
Ha gyermek sajátos nevelési igényű, a következő felülvizsgálatnál állásfoglalást kell kérnie a szakértői és rehabilitációs bizottságtól, mert a javaslat alapján a közösségi szolgálat mellőzhető.
Ha a szülő olyan helyen dolgozik, vagy olyan kapcsolata van, ahol szívesen fogadnának középiskolás diákokat bármilyen segítő tevékenység elvégzésére, kérjük, vegye fel a kapcsolatot iskolánkkal! A lehetséges együttműködő szervezetek: egészségügyi és szociális intézmények (pl. idősek otthona, kórházak), oktatási intézmények (pl. bölcsődék, óvodák, általános iskolák), ÁNTSZ vagy Vöröskereszt helyi szervezetei, különböző segítő civil szervezetek).
A közösségi szolgálat bevezetése szülőktől, diákoktól és tanároktól egyaránt nagy odafigyelést, komoly szervezést, együttműködést kíván. Az iskola mindent megtesz azért, hogy valamennyi diáknak az életkorához illő, megfelelő óraszámú közösségi szolgálati helyet ajánljon fel.
A közösségi szolgálat iskolai koordinátora: Lukács Eszter