Papírgyűjtés

Miket gyűjtünk?

Összeömlesztve a konténerben:

– fekete-fehér újság (hagyományos újságpapírra nyomott újság, pl.: napilapok, hirdetőújságok),

– színes újság (fényes papírra nyomott újságok, pl.: magazinok, szórólapok).

 

GYŰJTHETŐ a konténerbe az újságpapír fölé elkülönítetten elhelyezve:

– hullámosított karton doboz pl. bútorok csomagoló doboza.

 

Elkülönítetten gyűjthető a vegyespapír hulladék:

– szürke karton, pl. papír cipős doboz

– fénymásolásból származó valamint az irodai munkák során keletkező papír hulladék, amelynél a tűzőkapocs és a gémkapocs megengedett

– puha fedelű könyvek

– könyvek borító nélkül (kérjük a műanyag fóliával bevont fedeleket és kemény borítókat tépjék le)

– telefonkönyvek és szaknévsorok

– leporelló (színes és fehér) zsákolva

– italcsomagoló karton (Tetra Pak) – zsákolva, dobozolva. Ezeket tapossuk össze, mielőtt a konténerbe helyezzük őket!

– műanyaggal, fémmel összefűzött papírdosszié, könyv

– indigós papírok

 

A feldolgozás legfontosabb feltétele, hogy a papír ne legyen szennyezett, zsíros! Fordítsunk figyelmet arra is, hogy nem kerülhet a papírgyűjtő konténerbe műanyag, vagyis:

– füzetborító, műanyag mappa, nejlon fólia (vigyázzunk, a hentesáru csomagolásához sokhelyütt használnak papír-műanyag összetételű fóliát);
– műanyag kötözőzsinór;
– ragasztószalag (pl. dobozok lezárásához használt).

Éppen ezért az összegyűjtött újságpapírt ne műanyagzacskóban tároljuk, és ne műanyagzsineggel kötözzük össze. A legjobb, ha összekötözés nélkül egy papírzacskóba rakjuk.

 

Hogyan hasznosíthatjuk újra a papírt otthon?

1. A legjobb minőségű papírok a rosszul kinyomtatott dokumentumok, elrontott levelek. Ezeket az egyik felén még használható lapokat célszerű a nyomtató mellett vagy az íróasztal egyik fiókjában tárolni és akár nyomtatásra, akár piszkozat írására felhasználni.

2. A kissé sérült, meggyűrődött, nyomtatásra már nem alkalmas papírokat se dobjuk ki! Ezek még jegyzetelésre, a gyerekeknek rajzolásra nagyszerűen felhasználhatók. Nagyobb mennyiséget akár az iskolában, akár az óvodában szívesen fogadnak.

3. Ugyancsak érdemes külön gyűjteni a még használható postai borítékokat. Ezek sokféle célra alkalmasak, például postázhatunk is bennük. Bizonyára vannak olyan barátaink, ismerőseink, családtagjaink, akiknek nem kell bizonygatni, hogy nem tiszteletlenségből, hanem komoly megfontolásból küldjük levelünket használt borítékban. Elég csak a feladót, a címzettet és a bélyeget leragasztani, a küldeményt újracímezni és már vihetjük a postahivatalba. A borítékot felhasználhatjuk például fényképek, számlák, vagy ősszel begyűjtött magvak tárolására is.

4. A használt, de csak félig teleírt füzetek számára is érdemes egy kis zugot kijelölni. Egy füzetet később 3-4 különféle téma/tantárgy feldolgozása során is fel lehet használni.

5. Az elolvasott újságot nem kell feltétlenül azonnal a gyűjtőbe rakni, lehet, hogy ezeket szomszédunk, barátunk még szívesen átfutná.

6. Érdemes külön tárolni a fekete-fehér újságpapírt, mert ez jó még néhány dologra. Takarításnál, ablaktisztításnál, vagy a kertben a mulcs alá (5-6 lapnyi rétegben) rakva egyaránt nélkülözhetetlen, de begyújtásnál is jó szolgálatot tesz.

7. Sokszor előfordul, hogy törékeny dolgok csomagolásához keresünk valami alkalmas anyagot. Ilyenkor jól jöhet a fent felsorolt célokra nem alkalmas színes papír. Ugyancsak ezt (leginkább színes magazinok lapjait) használhatjuk füzetek, tankönyvek borítására – a gyerekek nagyon szeretik.

8. A hulladék kartonpapírt is érdemes eltenni, sokszor van váratlanul szükség efféle erősebb papírra.

9. A hullámkarton dobozok összehajtogatva kis helyen elférnek. Ezeknek postai csomag feladásakor, költözködéskor nemcsak mi, de ismeretségi körünk is hasznát láthatja.

10. A megunt régi könyvet ajándékozzuk el (például határon túli szervezetek, könyvtárak számára) vagy vigyük antikváriumba.